O nas

 

O nas

Informacje o stronie Witamina-b2.net, o Wydawnictwie Doktora Schweikarta i o stowarzyszeniu na rzecz holistycznego podejścia do zdrowia.

Witamina B12

Witamina B12 jest ważną witaminą dla wielu życiowych funkcji i ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Coraz więcej ludzi odżywia się obecnie wegetariańsko lub wegańsko z powodów etycznych czy ekologicznych. Taka dieta wymaga jednak szczególnej uwagi dla witaminy B12, dlatego aktualnie potrzebne są wiarygodne informacje o tej witaminie niż kiedykolwiek wcześniej.

Witamina-b12.net

Witamina-b12.net jest najbardziej obszernym poradnikiem w języku polskim w temacie witaminy B12. Na podstawie licznych studiów naukowych i doświadczeń z praktyki przedstawiamy tutaj obszernie wszystkie ważne informacje w temacie witaminy B12.

Intencją tej strony jest właśnie zebranie w jednym miejscu zgromadzonej wiedzy na temat wielkiego potencjału prewencyjnego i terapeutycznego witaminy B12. Ta strona poświęcona jest wszystkim tym, którzy chcą sami zadbać o swoje zdrowie i je utrzymać, ale także jest poświęcona terapeutom, którzy chcą zasięgnąć informacji o podejściu holistycznym do metod terapeutycznych. Celem dla nas jest zatem optymalny kompromis pomiędzy wysokimi wymaganiami naukowymi oraz przejrzystością informacji, tak, aby ta strona mogła służyć jako źródło wiedzy zarówno dla laików jak i dla terapeutów.

Z tego powodu systematycznie analizujemy międzynarodowe badania i studia naukowe w temacie witaminy B12 oraz przedstawiamy istotne informacje w zrozumiałej i dobrze ułożonej formie poparte odnośnikami do materiałów źródłowych. Dodatkowo dbamy o stałą wymianę informacji z lekarzami, terapeutami jak i terapeutami medycyny niekonwencjonalnej oraz przekazujemy tutaj dane z praktyki zawodowej. Do naszej pracy włączamy także raporty i doświadczenia czytelników.

vitaminb12-lebensmitteltabelle-785x360

Nasi autorzy

 

Dr Elio Adler, MSc.

Zdrowie zębów i sen. Dyplomowany stomatolog ze punktem ciężkości na: implantologię, stomatologię estetyczną, stomatologię chrapania i bezdechu sennego, stomatologię w medycynie naturalnej, plomby bezmetalowe

Ursula Ehrhorn
Lekarz medycyny integracyjnej. Lekarz ogólny, homeopatia, medycyna naturalna. Praktyka lekarska medycyny integracyjnej w Berlinie.

Dr med. Ralf Heinrich
Lekarz medycyny naturalnej, Kierownik praktyki lekarskiej THERA w Berlinie. Przychodnia Thera zajmuje się głownie zapobieganiem i leczeniem schorzeń przewlekłych i obciążeń.

Annette Johnson
Lekarz medycyny ogólnej, Rottenburg am Neckar - dodatkowo: medycyna naturalna, akupunktura i ratownictwo, dziedziny działalności: fibromalgia, borelioza i nietolerancje pokarmowe.

Gwendolin Kirchhoff
Redaktor naukowy o substancjach odżywczych i super żywności (superfoods). Magister filozofii, certyfikowana trenerka Kundalini-Yoga i specjalistka medycyny naturalnej, Berlin.

Sandra Lindenau (HP)
rośliny lecznicze. Dyplomowany inżynier planowania krajobrazu, praktyk medycyny niekonwencjonalnej dla psychoterapii, Berlin

Katharina Otto
pisarka naukowa, studia psychologiczne (M. Sc.), w trakcie specjalizacji na psychoterapeutę, Berlin

Dr med. Johannes Richter
Lekarz, Radiolog, lekarz medycyny nuklearnej, Praktyka lekarska AnthroNUK, Berlin.

David Rotter
Substancje odżywcze. Dziennikarz naukowy i doradca żywieniowy, Lüchow. Długoletnie doświadczenie w różnorodnej działalności dziennikarskiej.

Dr nauk medycznych stomatolog Anja Carina Schabel
Zdrowie zębów. Autorka. Dyplomowana stomatolog ze specjalizacją stomatologia zapobiegawcza, Berlin.  

Dr Birgit Schiel
Medycyna ortomolekularna. Doktor nauk o zdrowiu, Graz, wykształcenie w zakresie medycyny ortomolekularnej.

Dr Jörg Schweikart
Herbata i substancje odżywcze Doktor nauk ekonomicznych z długoletnim doświadczeniem wydawniczym, miłośnik herbaty, wykształcenie jako doradca żywieniowy i naturopata, Berlin.

Alexander Spies
naturopata, Berlin – osteopatia klasyczna i integracyjna, tradycyjna medycyna chińska (TCM), ziołolecznictwo i kinezjologia- dorośli, dzieci i niemowlęta.

Wydawnictwo Dr Schweikart ( Dr. Schweikart Verlag)

Wydawnictwo z siedzibą w Berlinie wydaje solidne publikacje oparte na źródłach naukowych w tematyce zdrowie i odżywianie. Dodatkowo są organizowane seminaria i warsztaty.

Naszym celem jest wspieranie całościowego i integracyjnego podejścia do naszego zdrowia i szerzenie tego podejścia. Kładziemy nacisk na przekazywanie informacji z szerokim spektrum tematów, które wpływają istotnie na nasze zdrowie. Zaliczamy tutaj przede wszystkim:

 • Odżywianie się & medycyna substancji odżywczych
 • Zielarstwo & ziołolecznictwo
 • Ruch, sport & fitness
 • Odtruwanie & postępowanie z toksynami
 • Utrzymanie zdrowia ciała i duszy
 • Medytacja, joga, ayurveda, tradycyjna medycyna chińska (TCM)

Całościowe podejście do zdrowia

Wydawnictwo wspiera całościowe rozumienie tematyki zdrowia i leczenia, które opiera się na traktowaniu człowieka jako jedności ciała, umysłu i ducha. Długotrwałe zdrowie i leczenie zgodnie z tym podejściem jest możliwe dzięki harmonijnej współpracy tych trzech obszarów.  Dlatego publikacje opierają się na tych trzech dużych filarach:

 1. Nauka i medycyna uniwersytecka
 2. Medycyna alternatywna i medycyna naturalna
 3. Psychiczne i duchowe sposoby leczenia

Nowy wizerunek świata – nowa medycyna

W ostatnich latach widoczna jest coraz bardziej zmiana myślenia na temat naszego obrazu zdrowia, i jest to też coraz bardziej postrzegane w opinii publicznej. Ten nowy punkt widzenia jest wynikiem najnowszych badań naukowych oraz kompleksowych modeli naukowych i prowadzi jednocześnie do wielu starodawnych, tradycyjnych, sprawdzonych i prostych przeświadczeń.

Medycyna jednocześnie dokonuje podobnego rozwoju, co także można obserwować w ekologii. Punkt widzenia zmienia się coraz bardziej od redukcjonistycznego i mechanistycznego obrazu świata, który próbuje rozumieć naturę i jej organizmy poprzez osobną linearną logikę, do podejścia holistycznego, które ukazuje jak bardzo zjawiska w naturze i w naszym organizmie są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziaływają.

Z tego jest widoczne coraz wyraźniej, że nasze zdrowie możemy rozumieć i utrzymać tylko dzięki podejściu całościowemu. Takie izolowane podejście do pojedynczych aspektów zdrowotnych jest zbyt krótkowzroczne i jest nawet często przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Obecnie dzięki rozszyfrowaniu licznych reakcji biochemicznych, okryciu i opisaniu ważnych substancji semiochemicznych oraz zrozumieniu kompleksowych mechanizmów regulacyjnych jest możliwe dobitne i bezsporne kompleksowe podejście do ochrony zdrowia.

Konieczność zmiany myślenia

Nowe wyniki badań naukowych pokazują dobitnie jak wyraźne granice mają popularne metody leczenia, które koncentrują się tylko na pojedynczych objawach i poprzez takie izolowane podejście prowadzą nieuchronnie do tak zwanych skutków ubocznych dla całego systemu zdrowia.

Dlatego należy koniecznie zmienić podejście. Na całym świecie jest coraz więcej zachorowań związanych z chorobami cywilizacyjnymi, które powodują uszczerbek na zdrowiu, jako skutek toksyn, stresu i innych zaburzeń, oraz jest coraz więcej różnych chorób psychiczno- cielesnych takich jak depresja i wypalenie. Dlatego warto przyjąć takie podejście, że tylko holistyczne podejście do zdrowia może usunąć te ogólnoświatowe problemy.

Podejście holistyczne do zdrowia- zrozumieć zależności

Podstawą holistycznego podejścia do zdrowia jest pojmowanie człowieka i jego otoczenia jako całości, w której wszystkie aspekty się wzajemnie przenikają. Ten punkt widzenia jest coraz bardziej potwierdzany poprzez nowe wyniki badań, które te zależności obecnie wyliczają i wyjaśniają pod względem biochemicznym,

Możemy tutaj obecnie wydzielić trzy duże obszary, które mają szczególny całościowy wpływ na nasze zdrowie i równowagę ( homeostaza):

 1. Psychika & dusza

Najnowsze badania pokazują, jak duży jest odsetek chorób o podłożu psychomatycznym i duchowym. Zwłaszcza stres w coraz większym stopniu jest zapalnikiem wielu wyniszczających chorób.

Mierzalne związki pomiędzy ciałem i psychiką wykazują coraz wyraźniej, że jest potrzebne całościowe podejście terapeutyczne z uwzględnieniem psychiki człowieka.

Zrównoważona psychika i skuteczne zarządzanie stresem są zatem istotnymi czynnikami dla utrzymania zdrowia na dobrym poziomie.

 1. Odżywianie

„ Wasze pożywienie jest waszym lekarstwem“- tak brzmi jedna z najstarszych mądrości w medycynie. Coraz więcej badań naukowych wykazuje jak silny wpływ ma sposób odżywiania się na zdrowie.  Jednocześnie nowe koncepty leczenia takie jak medycyna ortomolekularna oraz różnorodne podejścia do odżywiania i diety wykazują robiące wrażenie sukcesy terapeutyczne.

Zdrowe odżywianie jest podstawą zdrowia- substancje odżywcze są skuteczne dla utrzymania zdrowia oraz jako terapeutyki.

 1. Ruch

Także w zakresie sportu i ruchu w ostatnich latach jest bardzo duża zmiana. Ruch, umiarkowany sport i joga służą utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji.  Jest to od dawna oczywiste, że chemicznie mierzalny wpływ ruchu na przemianę materii, gospodarkę hormonalną i system odpornościowy ma duże znaczenie dla zdrowia.

Ruch wpływa na wszystkie aspekty zdrowotne w znacznym stopniu i jest niezbędny dla utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu.

 1. Środowisko

Do tej pory prawie niezauważalny obszar wpływu, jednak coraz bardziej są wyraźne połączenia pomiędzy otoczeniem i zdrowiem. Trucizny i substancje obciążające środowisku występujące w przedmiotach codziennego użytku a w szczególności w pożywieniu, mogą mieć niszczycielskie skutki dla zdrowia.

Naturalny proces unikania i wydzielania tych obciążeń jest z tego względu w coraz większej mierze ważny w terapii wielu chorób oraz w prewencji.

Tylko w zdrowym środowisku można utrzymać zdrowie długoterminowo w dobrej kondycji.

Wydawnictwo poprzez swoje publikacje i aktywności ma za cel pokazanie ważnych współzależności pomiędzy wszystkimi tymi obszarami i przedstawienie skutecznych opcji prewencji i terapii.

Stowarzyszenie na rzecz wspierania holistycznego podejścia do Zdrowia (Verein zur Förderung ganzheitlicher Gesundheit- VFgG)

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Holistycznego Podejścia do Zdrowia (VFgG) ma swoją siedzibę w Szwajcarii i jest partnerem kooperacyjnym Wydawnictwa Dra Schweikarta. Publikuje ono w tematyce medycyny holistycznej online. Stowarzyszenie to zgodnie ze swoim statutem pracuje społecznie. Oferty online tego stowarzyszenia skierowane są do wszystkich, którzy chcą sami wspierać swoje zdrowie i utrzymać je w dobrej kondycji, kierują się też do terapeutów, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat podejścia holistycznego w medycynie. Stowarzyszenie VFgG dzieli przekonanie, że należy kierować tematykę medycyny holistycznej do szerokiego grona odbiorców, i możliwie wszyscy ludzie powinni mieć wolny dostęp do fachowych i wyczerpujących informacji w tym zakresie. Poprzez aktywności publikacyjne w internecie stowarzyszenie chce dać swój wkład, aby badania naukowe i praktyki terapeutyczne były bardziej dostępne i znane.

 

Cel zawartości

Treści tej strony mają cel czysto informacyjny i przedstawiają wyniki aktualnych badań naukowych oraz fachowe opinie naszych ekspertów i autorów. W żadnym wypadku treści zawarte na tej stronie nie zastępują konsultacji i badań lekarskich lub innych terapeutów. Radzimy, aby skonsultować się z Państwa lekarzem, farmaceutą lub terapeutą w razie potrzeby określenia, leczenia lub ukojenia chorób, cierpienia lub uszkodzeń ciała, oraz w przypadku pytań odnośnie lekarstw, terapii oraz wzajemnego oddziaływania i przeciwwskazań, a także odnośnie ogólnych zaleceń, co do odżywiania się i stylu życia.